Whatsapptan bilgi almak için
Tıklayınız

Lazer Kesim Nedir
Tarafından gönderildi: Xenon Laser Kategori: Blog Yorumlar: 0 Posta tarihi: Haziran 5, 2021

Lazer Kesim Makinesi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Lazer Kesim Makinesi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Lazer kesim makinesi, kullanım yerleri hakkında bilgiler aktarılırken, lazer ışınları yoluyla birçok materyale şekil vermeye yarayan araca lazer kesim makinesi dendiği ve elektrik-aydınlatma ürünleri, gemi, yat, mobilya, reklam panosu, hediyelik ürünler yapımı alanlarının tümünde kullanıldığı ifade edilir. Lazer kesim makinesi, makine imalat sanayinde, reklam, mimarlık, mühendislik alanlarında, gemi, yat, çelik konstrüksiyon, vinç sanayinde kullanılır.

Lazer Kesim Makinesi Hangi Bölümlerden Oluşur?

Lazer kesim makinesinin bölümleri şu şekilde sıralanır:

Makine gövdesi,
Kontrol kartı,
Lazer güç kaynağı,
Lazer Tüp,
Hareketli motorlar,
Soğutma ünitesi (chriller),
Hava motoru,
Vakum motoru,
Bu kısımlardan oluşan lazer kesim makinesi, hata riski taşımayan mükemmel kesimleri elde etmek amacıyla kullanılır. Diğer yandan kazıma adı verilen işlem yoluyla çok değişik tasarımlar oluşturmaya imkan sunar.

Lazer Kesim Makinesi Kazıma İşlemi Nedir?

Lazer kesim makinesi kazıma yöntemi, lazer ile değişik desenler işleyebilmeye imkan sunan çalışmadır. Kazıma işleminde, işlenecek malzemenin üzerinden önceden belirlenmiş olan miktardaki bir katman kazınarak, farklı desen tipleri oluşturulur. Kazıma işlemi sayesinde birçok sektöre hitap edecek, tasarım ürünler meydana getirilir.

Lazer Kesim Makinesi Nasıl Çalışır?

Lazer kesim makinesi çalışma prensibi, radyasyonun uyarılmış emisyonla ışığı yükseltmesi ve cisme aktarmasıdır. Cihaz içinde yer alan cam veya metal tüpün içindeki lazer kaynağına elektrik gider. Bu elektrik sayesinde lazer, ışın haline gelir. Işın ayna ve mercek üzerinden işlem yapılacak alana iletilir. Bu yol ile materyal istenilen şekilde kesilir veya kazınır.
Bu çalışma prensibi sayesinde çelik, plastik, ahşap, cam, pleksi, kağıt, kumaş, deri ve polyester gibi bir çok ham madde şekillendirilir. İnsan eli gücüyle yapılması oldukça zor olan ve uzun zaman alan işlemler, lazer kesim makinesi sayesinde kısa sürede tamamlanırlar.

Lazer Kesim Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Lazer kesim makinesi türleri şu şekildedir:

Metal malzemeleri kesen lazer makineleri
Metal olmayan malzemeleri kesen lazer makineleri
Metal olmayan malzemeleri kesen lazer kesim makinesi türleri ise aşağıdaki gibidir.

Cam Tüplü Lazer Kesim Makinesi: Karton, kumaş, ahşap, plastik, pleksi gibi malzemeleri rahatlıkla kesen ve şekil veren lazer kesim makinesidir.

Metal Tüplü Lazer Kesim Makinesi: Cam tüpe kıyasla daha uzun ömürlü olduğu gibi cam tüpün kesemediği kalınlıktaki malzemelerin kesimine olanak sağlayan watt seçeneklerine sahiptir. Metal tüplü lazer kesim makinesi cam tüplü makine ile aynı malzemeleri kesen ve şekil veren makinedir.
Bu iki farklı makine türü aynı zamanda boyutlarına göre sınıflara ayrılırlar. Mini, ev tipi, orta büyüklükte, büyük ebatlı lazer kesim makineleri bulunmaktadır. Her ihtiyaca ve her malzeme türüne göre farklı dış tasarımlar ile üretilen lazer kesim makineleri, hızlı ve sorunsuz sonuç almaya imkan sağlarlar.

Lazer Kesim Makinesi Avantajları Nelerdir?

Lazer kesim makinesi fırsatları:

Her hangi bir kalıp kullanımını ve kalıba yapılacak ekstra masrafları ortadan kaldırır.
İşlem yapılan malzeme üzerinden deformasyon oluşumunun önler.
Kesim işlemi kapsamında malzeme ile teknolojik bir temasa girerek, esneme, eğilme, bükülme gibi problemleri ortadan kaldırır.
Tasarım, resim, logo, desen, yazı oluşturmak amacıyla materyal üzerine işleme yapma imkanı tanır.
Lazer kesim sayesinde materyalin yüzeyinde pürüzsüz bir görünüm elde edilir.
Zamandan tasarruf sağlayarak, yüksek hızda işlem gerçekleştirme imkanı sunar.
Düşük maliyet ile işlem yapabilme avantajı sağlar.

Lazer Kesim Makinesi Ne İşe Yarar?

Lazer kesim makinesi işlevi, özellikle kalın ve sert yapılı materyalleri sorunsuz ve pürüzsüz şekilde kesmektir. İnsan gücü ile yapılamayan birçok şekil verme işlemini gerçekleştirir. İkinci işlevi ise desen vermek amacı ile kazıma işlemi uygulayabilmesidir. Her hangi bir kalıp ile kontrol yapmaya ihtiyaç duymadan, dilenen tasarımı materyale uygulayabilmeyi sağlar. Lazer kesim makinesi, farklı sektörlerde satış sunulabilecek, çok işlevli ürünlerin üretim aşamasına dahil olur.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir